Video Editleme Nasıl Yapılır? Video Düzenleme Nasıl Yapılır?

videoduzenleme


Video Editleme Nasıl Yapılır? Video Düzenleme Nasıl Yapılır?

Düzenleme sürecinin temel noktaları, oluşturduğunuz videonun türü, kullanmayı tercih ettiğiniz düzenleyici, yaratıcı süreciniz ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Bir tarifte görebileceğiniz gibi her adımın eksiksiz olarak açıklandığı bir yaklaşım benimsemek yerine, size videonuzu düzenlemeye yaklaşmanın genel bir yolunu sunacağız ve ayrıntıların gereksinimlerinize göre belirlenmesine izin vereceğiz. Aşağıdaki örneklerde Adobe Premiere Pro kullanılıyor.

1. Bir Proje Oluşturun ve Görüntüyü İçe Aktarın

Video düzenleyicinizi ilk açtığınızda ve işleminize başladığınızda, birkaç şeye karar vermeniz gerekecek. Açıkçası, projeyi adlandırmanız gerekecek. Çoğu (hepsi değil ise de) video düzenleyici, tüm dosyaların tutulacağı bu proje adı ile bir klasör oluşturacaktır. Yalnızca bir ya da iki video çekiyorsanız, ne olduğunu kolayca anlayabilmek için açıklayıcı bir şey seçin. Düzenli olarak video yapacaksanız, projelerinizi organize etmenin bir yoluna karar verin, bu şekilde daha fazla proje oluşturulurken her şeyi doğru tutabilirsiniz. Ek olarak, son videonuzun hangi proje ayarlarında (evvela çözünürlük ve kare hızı) olmasını arzu ettiğinize karar vermeniz gerekir. En kolay yaklaşım, içe aktardığınız çekime göre düzenleyicinizin otomatik şekilde karar vermesine izin vermektir, fakat belirli ayarlarınız var ise kaynak dosyalarınızla eşleşmeyen gereksinimler (söz gelimi, 4K görüntüleri 1080p'ye altörnekleme), devam edin ve şimdi yapın. Projeniz kurulduktan ve açıldıktan sonra devam edin ve tüm çekimlerinizi ve diğer medya dosyalarınızı düzenleyiciye aktarın. Çoğu düzenleme paketi için gezinme menüsündeki içe aktarma seçeneğini seçebilir ya da çoğu için dosyaları direk olarak programa sürükleyip bırakabilirsiniz.

2. Medyanızı Düzenleyin

Yalnızca birkaç klibiniz ve belki bir parça müziğiniz var ise, tüm medyanızı düzenleyiciye sürüklemeniz yeterli olacaktır. Ancak daha karmaşık projeler için her şeyi iyi organize etmek paha biçilmez olabilir. Düzenleyici, dosyalarınızı bilgisayarınızın sabit sürücüsündeki dosyalarla yapmış olduğu gibi düzenlemek için bir klasör sistemi (genelde Bins olarak adlandırılır) oluşturmanıza izin vermelidir. Kutularınızı nasıl organize edeceğiniz size ve projenize bağlı olacaktır. Basit bir proje için, muhtemelen video dosyaları için bir kutu, ses ve müzik dosyaları için bir tane ve grafikler için bir tane oluşturabilirsiniz. Farklı sahneleri olan daha karmaşık bir projeyse, her sahnenin tüm varlıklarını tek bir yerde toplamak için her şeyi daha da fazla bölebilirsiniz.

3. Görüntüyü İzleyin ve İşaretleyin

Tüm çekimlerinizi gözden geçirin ve kullanacağınız parçaları seçin. Bunu yapmanın en kolay yolu, klibin kullanmak arzu ettiğiniz kısımlarına giriş ve çıkış noktaları yerleştirerek uygun klipleri "işaretlemektir". Çoğu programda, bu işaretleri eklemek için klavye kısayolları olacaktır, tipik olarak “I” ve “O” tuşları. Kullanmak arzu ettiğinizi düşündüğünüz her klibi işaretlediğinizden emin olun. Daha sonra istemediğinize karar verdiğiniz klipleri kaldırmak kolaydır, fakat önceden işaretlemediğiniz bir anı aramak için her klibi tekrar gözden geçirmek çok daha can sıkıcı (ve zaman alıcı) olabilir.

4. Görüntüyü Kes ve Yerleştir

Şimdi beklediğiniz kısım geliyor: videonuzu bir araya getirmek! Bunu yapabilmek için önceden giriş ve çıkış noktaları ile işaretlediğiniz kliplere gidecek ve onları zaman çizelgesine sürükleyeceksiniz. Zaman çizelgeniz eksiksiz olarak göründüğü gibidir: baştan sona sıralanmış tüm kliplerinizin uzun bir satırı. Klipleri zaman çizelgesinde daima yeniden düzenleyebileceğinizi unutmayın; bu sebeple, son kesimde arzu ettiğiniz yere kıyasla çok erken ya da çok geç bir klip bırakırsanız, bu önemli değil. Klibi arzu ettiğiniz yere sürüklemeniz yeterlidir.

5. Zaman Çizelgenizi “Temizleyin”

Büyük olasılıkla, tüm çekimlerinizi bir araya getirmeye yönelik ilk girişiminiz, olmasını arzu ettiğiniz kadar iyi olmayacak. Neyi bir araya getirdiğinizi izleyin ve çok daha iyi akmasını sağlamanın yollarını arayın. Dikkat edilmesi gerekli olan bazı yaygın sorunlar arasında zamanlama problemleri (özellikle belirli bölümlerin çok uzun devam etmesi) ve kurgular ya da sahneler arasında garip ya da sarsıcı geçişler yer alır. Videonuzun iyi bir biçimde akmasını sağlamakta olan pek çok nüans ve kişisel zevk var. Videonuzun genel hızı için ilham bulmaya çalışmak için diğer videolara bakmaktan ve hatta müzik dinlemekten çekinmeyin.

6. Efektler Ekle

Genel video en azından çoğu zaman bir araya geldiğinde, ihtiyaç duyduğunuz efektleri eklemenin vakti geldi. Bunlar, videonuzun görünümünü geliştirmek için geçişler, grafikler/bindirmeler ve çeşitli "filtreler" gibi şeyler olabilir. Bu hemde renk derecelendirmenizi ekleme ve sesinizi temizleme gibi şeyleri de içerir. Efekt uygulamanızda mantıklı olmak, videonuzu yapabilir ya da bozabilir. Projenizde en iyiyi ortaya çıkarmak ve cilalamak için belirli bir miktar gereklidir, fakat aşırıya kaçmak kolaydır.


Kaynak: borrowlenses.com

Yorumlar