Motosiklet Nasıl Sürülür? Motosiklete Nasıl Başlanır?

motosiklet nasıl sürülür

Motosiklet Nasıl Sürülür? Motosiklete Nasıl Başlanır?

Her şeyden önce: motosiklet sürmek belirli bir risk içerir. Bu riski mümkün olduğunca en aza düşürmek sizin elinizde. Bunu yapabilmek için, bir çarpışma durumunda korunmaya devam etmek için uygun motosiklet donanımına ihtiyacınız olacak. İlk dersiniz olsa bile, hazırlanın. Bir kask, eldiven, ayak bileklerinizi kapatan sağlam botlar ve motosiklet pantolonu ve ceketi giyin. Ehliyetinizi satın aldıktan sonra - yolda, arazide, macerada, caddede, enduroda - en çok ne tür bir sürüş yapacağınızdan emin değilseniz, bazı temel bilgilere bağlı kalın. Kevlar ya da Dyneema – güçlendirilmiş motosiklet kot pantolonları ve ceketleri, aşınmaya dayanıklı tekstiller ya da zırhlı motosiklet teçhizatı yeni başlayanlar için işe yarayacaktır. Sadece sürmeyi öğreniyorsanız hangi bisikleti hedeflemelisiniz? Marka ve model bu noktada çok önemli değil. Dikkat etmeniz gerekli olan şey ağırlık ve güç oranıdır. İlk kez motosiklet kullanmayı öğrenen bir acemi olarak, hafif ve kullanımı basit bir şey istiyorsunuz. İlerledikçe, daha büyük, daha ağır, daha kuvvetli motosikletlere geçebilirsiniz. Şimdilik, düşük, hafif ve 250-650 cc aralığında bir şey seçin.

Yeni başlayanlar için motosiklet diye bir şey yoktur – herhangi bir bisiklet sizin ilk bisikletiniz olabilir. Ancak, mümkünse, beğendiğiniz bir motosikletin üzerine oturmayı deneyin, nasıl hissettirdiğini görün ve diğer birkaç makine ile karşılaştırın. Bir bacağınızı o selenin üstünden salladığınızda, iki ayağınızı da rahatça yere koyabilecek misiniz bir bakın. Bisiklet dengeli hissediyor mu? Kolayca binebilir, inebilir ve yan sehpaya koyabilir misiniz? Oturduğunuz pozisyonu beğeniyor musunuz? Tipik olarak, sokak, toprak ve macera bisikletleri en rahat, dik oturma pozisyonuna sahip olacaktır. Spor bisikletleri öne eğilmenizi gerektirecektir. Kendinizi rahat hissedip hissetmediğinizi görmek arzu ettiğiniz bir motosikletin üstünde oturmanın beraberinde, onu ileri geri hareket ettirmeyi de deneyin. Sehpanın ve orta sehpanın üzerine koyun ve biraz döndürün. Bisikleti hem selenin içinde hem de dışında kolayca kullanabilmelisiniz.


Bu şekilde, motosiklet sürmenin temelleri çok daha doğal ve daha hızlı bir biçimde gelecektir. Unutma, bu kasla ilgili değil, dengeyle ilgili. Daha hafif bir motosiklette temel bilgileri öğrenmek çok daha kolay olacaktır. Daha yetenekli ve kendisinden emin bir sürücü olduğunuzda, daima daha kuvvetli ve daha büyük makineler aramaya başlayabilirsiniz. Artık motosikletinizin üstünde oturuyorsunuz, onu hareket ettirmenin vakti geldi. Ancak hareket edebilmeniz için önce nasıl fren yapılacağını bilmeniz gerekmektedir. Sağ tarafınızdaki pedal arka frendir ve sağ gidonunuzdaki kol ön freninizdir. Yavaşlamak ya da bütünüyle durmak için, her iki freni de eşit şekilde kullanın ve daima arka frene bastığınızdan ve ön fren kolunu yavaşça ve aşamalı olarak çektiğinizden emin olun: asla frenlerinizi tutmayın ya da zorlamayın, çünkü tekerlekler sizi göndermek için kilitlenebilir. Dengesiz.

Bisikleti aniden durdurmak yerine kontrollü, yumuşak bir hareketle frenlemede ustalaşmak için arka fren pedalına hafifçe dokunun ve ön fren kolunu yavaşça çekin. Bisiklet hareketsiz dururken frenleme alıştırması yapın: biraz ileri yuvarlayın, ardından bir fikir edinmek için arka frene dokunun. Bunu ön freninizle tekrarlayın ve frenlerin devreye girdiği o tatlı noktayı bulmaya çalışın, fakat tekerlek disklerini çok ani tutmamaya çalışın. Artık frenleme konusunda kendinize güvendiğinize göre, bisikletinizi çalıştırmanın ve kontrolleri öğrenmenin vakti geldi. Çoğu yeni sürücüyü en çok korkutan şey vites değiştirmektir, fakat gerçek şu ki, nasıl vites değiştirileceğini öğrenmek düşündüğünüzden çok daha kolay. Motosikletlerde genelde beş vites bulunmaktadır; birinci vites indirilir, ardından boş vites, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci vitese geçersiniz.

Vitesleri takmak için debriyaj kolunu içeri çekmeniz gerekir. Hareket etmeye başlamak için, debriyaj kolunu çekin, birinci vitese takın, ardından aynı anda debriyajı serbest bırakarak gazı hafifçe döndürün (tıpkı bir arabada olduğu gibi! ). Bisiklet hareket etmeye başladığında, biraz gaz eklerken debriyajı yavaşça bırakın. Daha yüksek devirlere ulaştığınızda, debriyaj kolunu sonuna kadar çekin, gazı bırakın ve ikinci vitese geçin. Yavaşlamak için birinci vitese gelene kadar vitesi azaltın, sonra durduğunuzda boşa alın. İkinci doğa haline gelene kadar durulayın ve tekrarlayın! Motosiklet kullanmayı öğrenirken, en büyük ders kontrollerde ustalaşmaktır. Bununla beraber, bunun için bir fikir edindikten sonra, temel bilgilerin geri kalanını öğrenmeye başlayabilirsiniz ve anlamanız gerekli olan en önemli şeylerden biri dönüş yapmaktır. Düz bir çizgide bisiklet sürmek bir şeydir, peki ya park yerindeki köşeler, U dönüşleri ve piruetler?


Bisikleti virajlarda sabit ve dengeli tutmak için yalnızca gidonunuzu döndürmeye itibar etmeyin. Bir köşeyi döndüğünüzde, bisiklet biraz eğilecek ve onunla beraber eğilmeniz gerekmektedir. Bisikletinizle savaşmayın, bunun yerine harekete geçin. Gazınızı sabit tutmayı ve daima nereye gittiğinize bakmayı unutmayın: Ön lastiğinize bakmaya devam ederseniz, büyük ihtimalle stop eder ya da kaza yaparsınız. Köşeden bakmak, dengede kalmanıza ve bisikleti gitmek arzu ettiğiniz yöne yönlendirmenize yardımcı olur. Artık bir MSF kursunu tamamladığınıza ve lisansınızı aldığınıza göre yola çıkma zamanı. Yeni bir sürücü olarak, olabildiğince çok alıştırma yapmalısınız, fakat bunu yavaş yapın: önce, sessiz, iki şeritli yollarda sürün ve otoyollara ve eyaletler arası yollara çıkmadan önce trafikte güvenli bir biçimde gezinme alıştırması yapın. Ne kadar çok sürerseniz, bisikletinizi o kadar çok tanıyacak, kontroller kas hafızası haline gelecek ve her çeşit yol ve trafik koşulunda kendinizi daha güvende hissedeceksiniz. Ancak yavaş inşa etmeyi unutmayın: yoğun trafikte ya da yüksek hızlı otoyollarda kendinizi stresli durumlara sokmak sizi motosiklet kullanmaktan korkutabilir, bu nedenle yavaş alın, becerilerinizi geliştirin ve sürüşün keyfini olabildiğince çıkarın. 


Kaynak: monimoto.com

Yorumlar