Influencer Nedir? Etkileyici Nedir? Influencer Nasıl Para Kazanır?

influencer


Influencer Nedir? Etkileyici Nedir? Influencer Nasıl Para Kazanır?

Etkileyen kişi, hedef kitlesinin büyüklüğü ya da bireysel ikna kabiliyetinin bir neticesi olarak diğer insanların davranışlarını etkileme yeteneğine sahip olan kişidir. Etkileyenler, kitlelerinin genel boyutu (toplam erişim) ya da daha küçük bir topluluk içerisindeki yetkileri ve itibarları sebebiyle etkileyebilir. Influencerlar, influencer pazarlaması yapmak isteyen şirketler için ilgi çekicidir. Etkileyici pazarlama, ünlülerin onaylanmasının yaygın uygulamasından doğdu. Tipik bir etkileyici pazarlama düzenlemesi, ürünlerinin bahsedilmesi ya da promosyonları için bir etkileyiciye ödeme yapan bir markayı içerir.

Influencer pazarlama, özellikle sağlık ve fitness endüstrisinde yaygındır ve Instagram, ortak bir influencer pazarlama platformudur. Bununla beraber, etkileyici pazarlama, bir Influencer tarafından bir markadan bahsetmeyi artırmayı hedefleyen herhangi bir pazarlama programını ifade eder.

Influencer ne yapar?

Etkileyici olarak kabul gören bir şahıs olarak, bir etkileyici, takipçilerinin satın alma kararlarına rehberlik etmek için bu etkiyi kullanır. Çoğu zaman medya (videolar, podcast'ler, haber bültenleri) oluşturarak yapılır, etkileyiciler tanıtmak için para aldıkları ürünleri tanıtırlar.

Influencer ne kadar ödüyorsunuz?

Ödeme almaktan bahsetmişken, bazı etkileyiciler takipçilerine ve katılımlarına göre ödeme alır. Sosyal medya gönderileri için 100$ ile 1000$+ arasında bir ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Bazı sosyal ağ etkileyicileri, gönderi başına 10.000 Amerika Doları+ emrediyor.

Influencer olmak için kaç takipçiye ihtiyacınız var?

"Mikro etkileyiciler" olarak bilinen bazı etkileyicilerin 100.000'den az takipçisi var. Etkileyen kişi olarak durumunuz, toplam takipçi sayısına kıyasla, ortağınız için gelir elde etme yeteneğinizden daha fazla etkilenir. Daha az takipçisi olan bazı etkileyiciler, sponsor ortaklar için diğerlerinden daha yüksek bir yatırım getirisi yaratabilir.


Kaynak: activecampaign.com

Yorumlar