Dünya Kahve Günü Nedir? Dünya Kahve Günü Tarihçesi?

kahvegunu

Dünya Kahve Günü Nedir? Dünya Kahve Günü Tarihçesi?

Espresso, americanos, latte ya da cappuccino tercih edin; buzlu, kafeinsiz, hazır ya da filtre - Kahve Günü, içeceğinizin tadını çıkarma ve takdir etme ve hatta Amerika'deki belirli zincirlerden bedava dağıttığı olarak bir tane alma günüdür. Kahvenin tadının muhteşem olduğunu hepimiz biliyoruz. Ayrıca, çoğumuz bizlere çok ihtiyaç duyulan bir enerji artışı sağlayabileceğinin farkındayız. Sonuçta, sabahları ilk iş olarak bir fincan kahve içmeye meyilli olmamızın sebebi bu, değil mi? Ancak kahvenin faydalarının bundan çok daha öteye uzandığını biliyor muydunuz?

Kahve, metabolizma hızınızı yüzde 11'e kadar artırabileceğinden yağ yakmaya yardım edebilir. Kahve ayrıca niasin, magnezyum (B3 vitamini), potasyum, manganez, pantotenik asit (B5 vitamini) ve riboflavin (B2 vitamini) gibi bir dizi temel besin içerir. Kahvenin ayrıca fiziksel performansı büyük ölçüde arttırdığı da ispatlanmıştır! Bu yeterli değil ise, kahve Batı Diyetindeki en büyük antioksidan kaynağıdır. Kahve ayrıca bir dizi farklı araştırmaya göre daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği gibi, depresyonla savaşmanıza ve kendinizi daha mutlu hissetmenize de yardım edebilir. Bu, Havard tarafından yayımlanan bir çalışmada not edilen bir şeydir. Kahve Günü ayrıca içeceğin uzun tarihine de işaret ediyor: kahve çekirdeklerinin özelliklerinin öncelikle Etiyopya'da keşfedildiği düşünülüyor. Çekirdekler esasında kahve meyvesinde ya da kirazda bulunan çekirdeklerdir. Hikaye, 9. Yüzyılda bir keçi çobanının keçileri üstündeki uyarıcı etkilerini fark ettiğini ve deneyler yapmaya başladığını söylüyor. Kahve içmek aslen Arap dünyasında 15. Yüzyıldan itibaren Asya'ya, ardından İtalya'ya, Avrupa'ya ve ABD'ye ve nihayet kahve fincanınıza yayılan popüler hale geldi.

Bugün kahve dünyanın en büyük mahsullerinden birisidir, bu sebeple etik olarak yetiştirilmiş kahve satın almak çok daha önemlidir - kahvenizi satın alırken seçici olduğunuzdan ve etik ticareti desteklediğinizden emin olun. Bu yüzden bugün kahvenizi içtiğinizde aromasını, tadını içinize çekin. Karanlık ve dolgun bir lezzet, hikayesini bir düşünün - ama hepsinden önemlisi tadını çıkarın.


Kaynak: daysoftheyear.com

Yorumlar