Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

askerlik borclanması


Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Vatani görevlerini yerine getirmek amacı ile askere giden erkeklerin, askerlikte geçirmiş oldukları sürenin ya tamamının veya belli bir kısmının emeklilikte geçerli olmak üzere sigorta primini yatırmasına askerlik borçlanması denir. Er, erbaş veya yedek subaylar askerlik borçlanmasını yapabilirler. Böylece emeklilik süresi daha erkene çekilmiş olur. Askerlik vazifesini yerine getirmeyenler askerlik borçlanmasından yararlanamazlar.

Kimler borçlanma talebinde bulunabilir?

Erkek çalışanların vatani görevlerini er ve erbaş olarak yapmaları gerekiyor. Yedek subay okulunda geçen süre de askerlik borçlanmasına dahil edilebilir. Askerlik borçlanması en fazla askerlik süresi kadar yapılabilir. 1 yıl askerlik yapan bir vatandaş ister 1 yıl ister 1 ay askerlik borçlanması yapabilir. Askerlik borçlanması asgari ücrete göre belirlenir ve her sene asgari ücretteki değişikliğe göre borçlanma miktarı da artar. Kişinin askerde olduğu dönemde işvereni tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) prim ödenmemiş olması gerekir. Askerlikten muaf olan erkek sigortalılar, askerlik borçlanmasında faydalanamamaktadır. Askerlik borçlanması çalışmaya başlamadan önceki seneler için de yapılabilir. 2001 senesinde çalışmaya başlayan bir şahıs, eğer  2000 senesinde askere gitmiş ise askerlik borçlanmasından faydalanabilir.

Doğum borçlanmasının şartları nelerdir?

Askerlik borçlanması için erkek çalışanların vatani görevlerini er veya erbaş olarak yapmaları gerekiyor. Borçlanmaya yedek subay okulunda geçen süre de dahil edilebilir.

Askerlikten muaf olanlar bu haktan faydalanamamaktadır. 5510 sayılı kanun kapsamında SSK (4A), BAĞ-KUR (4B) ve Emekli Sandığı (4C) kapsamındaki sigortalı erkekler haktan faydalanabilirken borçlanma en fazla askerlik süresi kadardır.

Örneğin 1 yıl askerlik yapmış olan kişi en fazla 1 yıl borçlanabilir. Bununla beraber tercihe göre 1 senenin altında istenen süre kadar borçlanma yapılabilir.

Çalışmaya başlamadan önceki seneler için de borçlanılabilirken bu durumda askerden önce SGK kaydı olmayanların sigorta giriş tarihleri borçlandıkları gün kadar geriye gitmektedir.

Askere gitmeden önce kişinin sigorta başlangıcı yoksa sigorta başlangıç zamanı borçlanmanın yapıldığı gün kadar geriye çekilmektedir. Örneğin 4A kapsamında çalışan bir şahısnin sigorta başlangıç zamanı, askerlik başlangıcından 4 yıl sonra olsun ve kabaca askerlik hizmetinde 18 ay bulunsun.

Bu kişi askerlik borçlanmasından yararlanmak isterse emekliliği için 18 ay prim günü sayısı kazanabilir. Sigorta başlangıcı da 18 aylığına geriye çekilir. Böylece hem yaş hem de prim gününden faydalanılarak daha erken emeklilik şansı elde edilir.

Askerlik Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması olarak bilinen bu hak, askerde geçirilen süre kadar boyunca sigorta primi yatırılmasına denilmektedir. Borçlanılabilecek sürelere ilişkin primlerin SGK’ya ödenmesi ile yapılmaktadır. Askerlik borçlanması yapmak isteyen sigortalı, SGK’ya giderek vatani görevini yaptığını gösteren belgelerle beraber müracaat yapar. Daha sonra sadece bu sürelerin primlerini ödeyerek borçlanma yapılır.

E-Devletten Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

E-Devlet Doğum borçlanması müracaatsu için evvela www.Turkiye.Gov.Tr adresinden T.C. Numaranız veya e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Mobilden de e-devlet uygulamasına giriş sağlayabilirsiniz. Ardından

SGK bölümüne giriş yaptıktan sonra

SSK için 4a Askerlik Borçlanması Başvurusu,

Bağkur için ise 4b Askerlik Borçlanması Başvurusu,

menülerinden borçlanma müracaatnuzu tamamlayabilirsiniz.

Askerlik borçlanması hesaplaması, asgari ve azami limit üzerinden yapılmaktadır. En düşük ücret için asgari tutarı seçmelisiniz. 


Kaynak: nasılyapılır.net

Yorumlar