İnsan Beyni Kapasitesi Ne Kadar? Kaç GB?

İnsan Beyni Kapasitesi Ne Kadar? Kaç GB?

Bazı araştırmalara göre insan beyni trilyonlarca bit bilgi depolayabiliyorken, bazı araştırmalara göre bir sinaps 4.7 bit depolamaktadır ve sadece beyin zarında 125 trilyon kadar sinaps bulunmaktadır. Sinapslar nöronlar arasında iletişimi sağlamaktadır. Nöronlar ise beyindeki işlem yapan ve aktarım elemanlarıdır diyebiliriz. Rakamlar üzerinden hesaplamalarımızı yaptığımızda ise yaklaşık olarak bir trilyon bit 1 TB olarak düşünürsek sadece beyin zarı için 74 terabaytlık bir kapasiteden söz ediyoruz. 

İlk ortaya çıkan kişisel bilgisayarlar için bu durumu karşılaştıracak olursak eğer, en iyisi için sabit sürücü kapasitesi birkaç megabayt olarak görünmektedir. Günümüzdeki telefonlarda bile cigabayt kavramı oldukça sıradan olmaktadır.

Aya inen ilk uzay aracı işletim sistemi sadece 64 kb'dır. Bu örnek üzerinden günümüzü karşılaştıracak olursak günümüzdeki tost makineleri bile daha güçlü bir işlemci gücüne sahip ve hatta cebimizdeki ortalama bir telefon bile ışık yılı ileride diyebiliriz. 

2010'daki yapılan araştırmaya göre 2.5 petabyte değerinde bir kapasite sahip. Bildiğiniz gibi 1 petabyte aslında 1024 terabyte ya da milyon gigabyte katında. Ortalama bir insan için bu kapasite ise 2.5 milyon gigabyte şeklinde.

Diğer bir örnek Yahoo yarım trilyonluk kullanıcı davranışını ölçümlemek için verilerini depolamak amacıyla, 2.0 petabytelık veri ambarı oluşturdu.

Öneri ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.


Kaynak: cnsnevada.com

Yorumlar