Asya Kaplan Sivrisineği Nedir? Asya Kaplan Sivrisineği Tehlikeli mi?

Asya Kaplan Sivrisineği Nedir? Asya Kaplan Sivrisineği Tehlikeli mi? 

Asya Kaplan Sivrisineği son zamanlarda Türkiyede oldukça fazla duyduğumuz, hakkında şüphe uyandıran haberler çıkan bir sivrisinek türüdür. Özellikle 1980li yılların ortalarında Asya'dan gelen lastik sevkiyatı sırasında ABD'ye girmiş olan bu tür, oldukça geniş bir bölge yaşayabilmektedir. İlk olarak ABD'nin güney orta bölgesinde görülen bu tür oldukça hızlı bir şekilde yayılmıştır. 2001'de Kaliforniyada da çeşitli kuzey ve güney ilçelerinde görünen bu tür 1971 ve 1987 yıllarında ortadan kaldırılmıştı. Asya Kaplan Sivrisineği insanlarda ve hayvanlarda özellikle atlarda ve köpeklerde zayıflatıcı türlerde çeşitli hastalıklara neden olmuştur. Yaklaşık olarak 0.5 cm'lik bir vücut boyutuna sahiplerdir. Yetişkinleri siyah gövde üstüne beyaz göze çarpan çizgilerle dikkat çekmektedir. 

Asya Kaplan Sivrisineği gün boyunca beslenen insan, hayvan üzerinde aktif olarak konuk olan ısırgan bir türdür. Bu sivrisineğin ABD'de insan hastalığına neden olduğuna dair bugüne kadar bir kanıt yoktur. Bu tür Güney Doğu Asya'ya özgüdür. Uluslarası lojistik sırasında diğer kıtalara da yayılım gerçekleşmiştir. Özellikle ABD kıtasında 26 eyaletteki 900'den fazla kısma yayılımı gerçekleşmiştir. ABD'de güney doğu kısmındaki baz araştırma programları Asya Kaplan Sivrineği'ni araştırmaya diğer benzer türlerle olan ilişkisini araştırmaya devam etmektedir.

Asya Kaplan Sivrisineği'ne ilk olarak 2011 yılında Türkiye'de Edirne İpsala ilçesinde rastlanmıştır. Fakat yapılan son bilgi paylaşımına göre Prof. Dr. Kovancı Karadeniz bölgesindeki toplam yağış miktarının artması nedeniyle bu türün popülasyonunun artabileceğinden ve dişi olanlarının zeka, sarı humma, chikungunya ve dang ateşi virüsü gibi hastalıkları kan emme metoduyla bulaştırabileceğinden bahsetti.

Yorumlar