Bilgisayarda Gözleri Korumak Windows Mavi Işık Filtresi Aktif Hale Getirmek Bilgisayarda Göz Konforu

 Merhaba herkese,

Özellikle ofiste çalışanlar için günümüzün çoğu bilgisayar başında geçmektedir. Son zamanlar adından çokça söz ettiren mavi ışık uzmanların da bahsettiği gibi vücuda zarar verebilmektedir. Bu durumdan korunmak için bir çok ücretsiz uygulama olduğu gibi Windows içerisinde zaman ayarı yapabileceğiniz, engellemenin gücünü ayarlayabileceğiniz bir mod da bulunmaktadır. 

Bu engellemenin masaüstü bilgisayarlara ek olarak okuma modu vs. gibi cep telefonlarında da olduğundan bahsetmek gerekir. 

Gözlerimizin retinası, ışığı elektrik sinyallerine dönüştürmede önemli bir rol oynar. Mavi ışık, bilgisayarınızda, cep telefonunuzda veya tabletinizde gördüğünüz ışıktır. Bu elektroniklere ek olarak, güneşin mavi bir ışığı vardır. İyi ve kötü olmak üzere iki tür mavi ışık vardır. Mavi ışık bilgisayarlardan, telefonlardan ve tabletlerden zararlıdır, ancak güneşten gelen mavi ışık yararlıdır. Hala güneşten gelen mavi ışığa ihtiyacı var. Bu ışık demeti, konsantrasyonu artırabileceğinden öğrencinin tepkisi için çok önemlidir.

  1. Mavi ışık için bilgisayardaki hangi özellik kullanılabilir.
  2. Başlat menüsünden ayarlara gidelim.
  3. Sistem kısmına giriş yapalım
  4. Monitör kısmına giriş yapalım
  5. Gece ışığını açık hale getirelim
  6. Gece ışığı ayarların saat ayarımızı ve ışık filtre şiddetini düzenleyelim.
Hepsi bu kadar ekrandaki değişimi farketmişsinizdir.

Sağlıklık günler.

Yorumlar