INDEX MATCH MATCH FORMÜLÜ NEDİR? VLOOKUP'DAN DAHA KAPSAMLI? İNDİS KAÇINCI KAÇINCI FORMÜLÜ NEDİR? HERKESİN KULLANDIĞI EN ÇOK KULLANILAN FORMÜL?

 Merhaba,

Bugün sizlerle deneyimlediğim kadarıyla işyerindeki günlük ihtiyaçlarımızda çok fazla kullandığınız, neredeyse formül gerektiren her yerde ihtiyacı karşıladığını düşündüğüm bir formülü inceleyeceğiz.

INDEX MATCH MATCH formülü.

En çok kullanılan ve blogda paylaştığım diğer formül olan VLOOKUP DÜŞEYARA formülünden daha fazla kullanıcı dostu olduğunu düşünüyorum. Mesela formülde veri getirilecek olan değerin, aranan değerden sonraki sütunlarda olması gibi kısıtları var. INDEX MATCH MATCH formülü ile böyle bir kısıt söz konusu değildir, ilgili veriyi belirli bir alan içerisinde istediğiniz yerden getirebilirsiniz.

Formülü yazalım:

INDEX(Aranacak alan;MATCH(aranacak satırdaki hücre;aranacak satırı sütun bazında seçin;0);MATCH(aranacak sütundaki hücre;aranacak sütun komple satır bazında seçilecek;0))

INDEX(A2:G11;MATCH(A17;A2:A11;0);MATCH(A18;A1:G1;0))

Formülize hali yukarıda gördüğünüz gibi gerçekleşmektedir. Formülü yazdıktan sonra hücreyi kopyalayıp ctrl + c ile, ilgili tüm hücrelere yapıştırınız ctrl + v ile. Formül otomatik çalışıyor olacak ve daha sonra çıktıları değer olarak yapıştırabilirsiniz.

Formülü türkçe dil kullanan kişiler için de gösteriyim:

INDIS(Aranacak alan;KACINCI(aranacak satırdaki hücre;aranacak satırı sütun bazında seçin;0);KACINCI(aranacak sütundaki hücre;aranacak sütun komple satır bazında seçilecek;0))


Yorumlar