GOOGLE VE SEAGATE DONANIMSAL HATALARI YAKALAMAK İÇİN YAPAY ZEKA KULLANIYOR

 Google ve Seagate terabaytlarca verinin depolanmasından sorumlu olan veri merkezi harddisklerinin ne zaman hata üretebileceğini bir çeşit yapay zeka konusu olan makine öğrenmesi kullandıklarını belirtti. Şu an başarızlık örnekleri mevcut SSD'lere göre özellikle daha hataya meyilliler. Chia madencliğinde limit seviyelerinde kullanılmadı ama özellikle fiyat konusunda avantajlı harddiskler.

Fiyat avantajı özellikle google cloud gibi gerek kendi projelerinde kullandıkları gerekse müşterileri adına kullandaki, oldukça yüklü veri üzerinden ilerleyen iş modellerinde oldukça önemlidir. Şirket yakın zamanda paylaştığı bir gönderide Google Cloud operasyonlarında ve harddiskleri yönetmenin ve potansiyel riskleri önceden belirlemenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, dünyanın en büyük veri merkezlerinden bazılarını işletmekten sorumluyuz potansiyel riskleri azaltmak ciddi kesintilere yol açılmaması için oldukça önemlidir.

Mühendisler, 30 gün içinde Hdd kaynaklı üç veya daha fazla hata tespit etti; fiziksel olarak erişim gerektirdiği için oldukça zaman öldürücü bir durum olduğu için riskleri ve hataları tespit etmek için makine öğrenmesi kullanmak istediklerini belirttiler.

Harddiskler içinde operasyonlarda üreten terabaytlarca veri, saatlik SMART veri, tamir kopyaları, OVD verisi, FARM verisi, üretim datalarının olduğunu belirttiler.

Şirketler iki tane automl ve custom olan model test ettiler ve 98% başarı düzeyine ulaşıldı. Google Cloud ise son olarak tüm seagate sürücülere destek için bu çalışmayı planladıklarını, oem ve müşterilere yansıması konusunda sabırsızlandıklarından bahsetti.


Kaynak: tomshardware

Yorumlar