Dogecoin Nedir? Elon Musk ve Dogecoin?

 2013 yılında Jackson Palmer ve Billy Markus tarafında şaka amaçlı ortaya çıkarılan bir kripto paradır. Aslında altcoinlerin yükselişini eleştirmek için ortaya çıkarmışlardır. Her ne kadar şaka amaçlı ortaya çıksa da pratikliği, sosyal medyada mikro bağış içeriğini kolaylaştırması, düşük fiyat, çok arzı sayesinde konularında etkili oldu. Luckycoin'in bir türevi olarak bilinmektedir ki bilindiği gibi Luckycoin Litecoin üzerinden geliştirilen ve Scrypt algoritmasını kullanan bir kripto paradır. 

Aynı paralelde dogecoin bir dakika kadar kısa süreli aralıklara sahip bir blockchain teknolojisine sahiptir. Bu özelliği kendisi diğer coinlerden hızlı yapmaktadır. Dogecoin arzında sınır yoktur ve fiyat sonsuz kadar artabilmektedir. 

Simgesi olan Shiba Inu cinsi köpektir. 2013 yılında hiçbir zaman kaybolmamış internet aforizması. Düşündüklerini kısıtlı ingilizcesi ile aktaran bir aforizma.

Son dönemde özellikle Elon Musk tweetleri içerisinde adı geçen Dogecoin, ismi çok bilinen kriptoparalar arasında yerini almaktadır.


Kaynak: coindesk, tomsguide

Yorumlar