Apple Kutudan Şarj Aleti Çıkacak Mı?

 Brezilya, Sao Paulo merkezli bir Brezilya tüketici koruma düzenleyicisi olan Procon-SP, Cuma günü Apple'ı iPhone 12 kutusuna şarj cihazı koymadığı için para cezasına çarptırdı. "Yanıltıcı reklam, şarj cihazı olmadan cihaz satışı ve haksız şartlar" nedeniyle 2 milyon dolar (10.5 milyon dolar) para cezası var. Bu, Procon-SP'nin Apple'a yeni bir politika önerdiği ilk sefer değil. 

Geçen Ekim ayında, tüketici koruma düzenleyicileri bu konuda şirketle temasa geçti ve Kasım ayında ajans, iPhone üreticisinin "çevreye herhangi bir fayda sağlamadığını" söyledi. Şu anda Pro Con, şarj cihazı çıkarıldıktan sonra iPhone 12'nin fiyatının düşüp düşmeyeceği, şarjlı ve şarjsız iPhone'ların fiyatının ne kadar düşeceği ve üretilen şarj cihazı sayısının azalıp azalmayacağı sorularını yanıtlıyor. , Apple öyle olmadığını söylüyor. cevap verme iPhone 12 mini ABD'de 729 dolar, Brezilya'da aynı telefonun fiyatı 1.200 dolar. Apple, 2019'da iPhone 11'i tanıttığında 799 dolardan başlıyordu, ancak Brezilya'da 1.200 dolar civarındaydı. 

Pandemi sırasında Brezilya realinin düşmesine ve doların Brezilya para birimine karşı değer kazanmasına katkıda bulunmak. Procon-SP, yalnızca iPhone 12 ve daha yeni iPhone şarj cihazlarını piyasadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda aşağıdakiler gibi Apple ile ilgili sorunları da çözer: Yanlış reklam: iPhone 11 Pro tüketicileri Apple'ın su sorunlarından sonra telefonları tamir etmediğini bildiriyor iOS Güncelleme Sorunları: Bazı kullanıcılar, iPhone'larını Apple'ın yardımı olmadan güncelledikten sonra "Bazı işlevsellik sorunları" bildirdi. Belirsiz Koşullar: Procon-SP kapsamında Apple, tüm yasal ve zımni garantileri ve gizli veya görünmez kusurları kaldırır. 

Procon-SP CEO'su Fernando Capez, "Apple Brezilya'nın güçlü tüketici koruma yasalarına ve kurumlarına sahip olduğunu anlaması gerekiyor" dedi. Bu kanunlara ve bu sisteme saygı duymalıdır. Apple, Procon-SP'den gelen sorulara henüz yanıt vermedi, ancak isterse mahkemeye itiraz edebilir.


Kaynak: 9to5mac

Yorumlar