2021 Bulut ve Veri Trendleri

Gartner yaptığı araştırmada global bulut gelirinin 2021'de yüzde 19 artış ile 258 milyon dolardan 307 milyon dolara çıkacağını öngörmektedir. Bulut kullanmanın esnek olması, ölçeklenebilir olması, erişilebilir olması ve güvenlik gibi avantajları olmasının yanında işe birden çok bulut adaptasyon yapmak konusunda bazı zorlukları da bulunmaktadır. 


- Bulut ile Gökyüzü Limit

Yeni çalışma ortamı özellikle pandemi sebebiyle firmalar tarafından tercih edildi. Özellikle online görüşmeler, işlerin dijitale taşınması, dosya aktarımları vs. bunların en iyi örnekleri diyebiliriz. Uzaktan, evden çalışma durumu IT uzmanlarının da öngördüğü şekilde 2021 yılında oldukça artacak.

- Bulut Kültürü ve Demokratikleşmiş Veriler

Firmalar dijitalleşme konusunda altyapı yatırımları ve çalışanlarına eğitim yatırımları yapmaktadır ve bu bazda bir kültür oluşturmaktadırlar.

- Çoklu Otorizasyon ve Değişim Çevresi

Özellikle son dönemde dikkat edildiği gibi siber güvenlik çok önemli bir hale geldi. Sıfır Güven Modeli üzerine kurulu yapılar ile çoklu doğrulamalar ve değişim ölçümleriyle güvenlik sistemleri sağlanabiliyor. Snowflake CTO'sunun da dediği gibi Otorizasyon öncelik güven sonra.

- Cloud-Native DizaynlarKaynak: thenextweb.com

Yorumlar