Teknik Analiz Destek Direnç, Fibonacci, Fibonacci Impulse Ya da Trend Temelli Fibonacci Uzaması, Moving Average Hareketli Ortalama, RSI Göreceli Güç Endeksi

Teknik Analiz Destek Direnç, Fibonacci, Fibonacci Impulse Ya da Trend Temelli Fibonacci Uzaması, Moving Average Hareketli Ortalama, RSI Göreceli Güç Endeksi

Bir trendi en az iki noktada kesen ve tabanını oluşturan çizgiye o trendin Destek'i denirken, en az iki noktada kesen ve tavanını oluşturan çizgiye ise o trendin Direnç'i denir. Bu iki kavram arasında değişkenlikler de söz konusudur. Nasıl? Destek çizgisini hacimli bir şekilde kıran ve kalıcı olmaya niyeti olduğu anlaşılan hareketin söz konusu olan destek çizgisini artık direnç çizgisi yaptığı söylenebilir. Ve yine direnç çizgisini kıran ve kalıcı olmaya niyeti olduğu anlaşılan hareketin söz konusu olan direnç çizgini artık destek çizgisi yaptığı söylenebilir.

Not: Destek ve direnç kırılma sırasında hacime dikkat edelim.

Fibonacci altın oran bazında uygulanan bir göstergedir. Bu sayede öğrenmek istediğimiz hareketin dibinden tepesine veya tepesinden dibine çektiğimiz fibonacci göstergesi, bize oran bazında gerçekleşmesi muhtemel destek ve direnç noktalarını gösterecektir. Oran sayıları 236, 382, 50, 618, 764 tür.

Bu gösterge ise bir trend ve düzeltmesi üzerinden yol gösterir. Nasıl?  Yukarı yönlü gerçekleşmiş bir trendin dibi birinci, trendin tepesi ikinci, düzeltmenin dibi ise üçüncü noktamız olacaktır. Bu sayede göstergesi ileride gerçekleşmesi muhtemel direnç noktalarını fibonacci oranları bazında gösterecektir. Aynı şekilde aşağı yönlü gerçekleşmiş bir trendin tepesi birinci, dibi ikinci ve düzeltmenin tepesi ise üçüncü noktamız olacaktır böylece gerçekleşmesi muhtemel destek noktaları fibonacci oranları bazında gösterilecektir.

5 - 21 - 100 - 200 uzunluğunda ve üssel olarak kullanılır genelde. Üssel (exponential) kullanılmasının nedeni son zamandaki hareketlere daha çok tepki vermesi içindir. Kullanılan uzunluk bazında grafiğin ortalama nasıl bir harekete sahip olduğunu gösterir bize.Teknik analizin olmazsa olmazlarından diyebiliriz. Destek ve direnç olarak da kullanılabilen hareketli ortalamalarda 5 uzunluğunda olanın 21 uzunluğunda olanı yukarı doğru kesmesi yukarı yönlü bir hareketin oluştuğu anlamında gelirken 5 günlük olanın 21 günlük olanı aşağıya doğru kesmesi aşağı yönlü bir hareketin olduğu anlamına gelmektedir.

RSI veya Göreceli Güç Endeksi gayet basit kullanıma sahiptir. 70 - 30 çizgilerine sahiptir eğer 30 çizgisindeyse gösterge grafiğin aşırı satım bölgesinde bulunduğunu, 70 çizgisindeyse gösterge grafiğin aşırı alım bölgesinde bulunduğunu söyleyebiliriz.

Yatırım danışmanlığı değildir.


 

Yorumlar