Excel'de Sadece Filtreli Hücrelere Boyama Yapmak

excel
Excel'de Filtreli Hücrelere Boyama Yapmak

Merhaba herkese, bugün sizlere excel'de filtrelediğimiz verilere, sadece filtreli alanlar için nasıl boyama, yazı boyutu ayarı veya da yazı türü gibi özellikleri verebileceğimizi anlatmaya çalışacağım.
Niçin özellikle filtreli alanlar için olduğunu vurguluyorum, özellikle son zamanlarda uğraşılan veriler ve boyutları karmaşıklaşıyor ve artıyor bundan dolayı çeşitli biçimlendirmelerle elimizdeki veriyi daha anlamlı ve anlaşılır hale getirmeye çalışabiliriz. Böyle sebeplerden dolayı günlük hayatta karşılaştığım çeşitli ipuçlarını (tricks) sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Örnek vermek gerekirse nasıl bir işlem için bunu kullanabiliriz. Mesela çeşitli dosyalardaki verileri aynı hücrelerde eşitliği karşılaştırmak istiyorum ve yazdığımız formül doğrultusunda karşımıza 1 ve 0 gibi rakamlar çıkartıyoruz yani aynı veriye sahipse hücreler karşılaştırma yapacağımız sayfa içerisindeki hücrede 1 veya 0 dönüyor. İşte bu sırada sütun bazında yaptığımız filtreleme için 0 gelen hücreleri yeşil ile boyayarak daha anlaşılır hale getirmek isteyebiliriz.Şimdi nasıl işlemimizi gerçekleştirdiğimizden bahsedeceğim.

Öncelikle filtreleme işlemini yapıyoruz ve sonrasında istediğimiz hücreleri seçip sonrasında ise control, shift ve F tuşlarına aynı anda basıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda fill sekmesinden rengimizi seçerek tamam dersek eğer istediğimiz renkte hücreleri renklendirdiğimizi görüyor olacağız. Ek olarak border, font gibi sekmelerden çeşitli farklılaştırmaları yaparak istediğiniz gibi konfigüre edebilirsiniz. Eğer filtreleme işlemini klavye üzerinden kısayol ile yapmak isterseniz, alt, A ve T tuşlarını ek olarak kullanabilirsiniz. Sadece seçtiğiniz yerleri filtrelemek için ise seçimi yapıp daha sonra bahsi geçen tuşları kullanarak filtreleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle...

Yorumlar

Yorum Gönder

If you have doubts, Please let me know