Elon Musk Starlink İnternet Özel Beta Yaklaşık Olarak 3 Ay Herkese Açık Sürümü İse 6 Ay İçerisinde Başlayacak


starlink
Elon Musk Starlink İnternet Özel Beta Yaklaşık Olarak 3 Ay Herkese Açık Sürümü İse 6 Ay İçerisinde Başlayacak

Elon Musk (SpaceX CEO ve Kurucusu) düşük gecikme ve geniş bant aralığı sağlayan internet servis uydusu Starlink için 2020 içerisinde tüketicilere erişilebilir olacağı konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Starlink için yaklaşık olarak özel kullanım versiyonu 3 ay içerisinde, herkese açık sürümü ise yaklaşık olarak 6 ay içerisinde başlayacak. Starlink servisi için Elon Musk başlangıç olarak Kanada ve Kuzey Amerika lokasyonlarını belirterek buralarda öncelikli olarak tüketicilere servisi hizmetini sağlayacağını ve tabiki dünyanın diğer kısımları için de servis hizmetinin genişleteceklerinden bahsetti. Geçen yılın sonlarında Musk attığı tweette Starlink uydu bağlantısını kullandığını ve o günden bu yana 60 uydunun her 6 parçası için ağ bazında uygulamalara başlandı.
Küçük uydular düşük yörüngede uçarak birbirleri arasındaki zemindeki merkezlerden desteklenen sağlam servis kontrolünü gerçekleştiriyor. Diğer uydulara göre daha alçak yörüngede çünkü bu sayede gecikme ve hız avantajı mevcut. SpaceX için hala aşması gereken ( devam etmesi, hazırlanması, başlatılması gereken Starlink konuları gibi…)sorunlar söz konusu her ne kadar pandemic süreci yüzünden karşılaştığı zorlayıcı çalışma koşulları mevcut olsa da… Starlink global olarak müşterilerine düşük maliyet, yüksek hız ve bant aralığı bağlantısı gibi konuları hedefliyor özellikle spesifik bir amaç olarak uzak lokasyonu yüzünden sağlanamayan güven ve kalite için servis sunmayı hedefliyor SpaceX.
Özellikle pandemic süreci içerisin global anlamda yaşanılan durumlar aslında insanlara nasıl çalışma koşullarında nasıl süreçler içerisinde bulunduklarını ve bu şartlarda gereken birçok belkide daha önce farkedilmeyen ihtiyaçların söz konusu olduğunu gösterdi. Söz konusu durumlardan bazılarına örnek vermek gerekirse mesela evden çalışan kişiler için yoğunluk nedeniyle gidip gelen internetten söz edebiliriz. Bir görüntülü görüşme süreci içerisinde gerçekleşen internet gitme gibi durumlar iş sürecinin düzgün ve güvenilir ilerlememesine yol açabilir. Bakalım bu süreç içerisinde gerçekleşen durumlara göre farklılaşma olacak mı veya söz konusu farklılaşma ne kadar olacak?  İnternet önemlidir ve iyileşmeler umarım olur.


Kaynak: techcrunch.com

Yorumlar