PostgreSQL Nedir? Kullanımı Nasıl? PostgreSql Memnun Muyum? PostgreSql Kısa Yolları? Postgresql Veritabanı?

postgresql

PostgreSQL Nedir? Kullanımı Nasıl? PostgreSql Memnun Muyum? PostgreSql Kısa Yolları? Postgresql Veritabanı?

Merhaba herkese,

Postgresql açık kaynak bir veritabanıdır. Kullanmak için için çeşitli alternatifler var tabi, bunlardan biri terminal, konsol üzerinden yazmak tabi bu daha çok niş bir kısmın istediği alternatif daha çok veritabanı kullanıcıları ister yazılımcılar ister yazılımdan daha çok iş (business) tarafında olan kişilerin de tercihi olan GUI(Graphical User Interface) tercih ediliyor. Bunlar arasında da pgadmin, dbeaver gibi alternatifler var. Dbeaver otomatik tamamlama tarafında biraz daha iyi gibi fakat arayüz olarak pgadmin daha güzel ve kullanışlı gibi geldi bana.

İlk adımı atmak için pgadmin kurabilirsiniz ve size bu arayüzde işinize yarayacak bir kaç ipucu vermek istiyorum. Bunlardan biri otomatik tamamlama için ctrl+space kullanabilirsiniz. Yani eğer tablo ismini unuttuysanız yada komutu mesela select komutu için sele yazıp ctrl+space ile otomatik tamamlatabilirsiniz.

Bir diğeri çıktıya başlıklarla almak yukarıda copy with headers özelliğini tikleyerek sorgu sonucunun hepsini kopyalabilir ve excel vesaire gibi araçlara başlıklarla kopyalayabilirsiniz.

Postgresql için fonksiyon, döngü, koşul gibi özellikleri kullanmak isterseniz eğer plpgsql dilini bilmeniz gerekiyor bunun için postgresql in kendi sitesindeki dökümantasyonu veya eğitim videolarını kullanabilirsiniz.

Syntax biraz javayı hatırlattı bana.

Başarılar...

Yorumlar