Veri Bilimi Nedir Veri Bilimci Kimdir

datascienceVeri bilimciler yapısal ve yapısal olmayan verileri toplar ve analiz eder. Bir veri bilimci rolü gereği bilgisayar bilimi, istatistik ve işletme bilgisini kombine ederek böylece datayı işler, yorumlar elde eder ve bu yönde aksiyon alınabilmesini sağlar. Analitik uzmanlardır yetenekleri, hem teknolojide hem de sosyal bilimde datayı yönetmek ve trendleri bulmak için onlara kolaylık sağlar.

Veri bilimci, akıllı telefon, sosyal medya, mailler gibi çok çeşitli kaynaklardan gelen verilerle ilgilenir.Organizasyonel yapı içerisindeki kompleks fikirler ve veri güdümlü kararlar içerisinde teknik yetenekler veri bilimcileri için tek başına yeterli değil, analitik düşüncelere ek olarak efektif iletişim, liderlik ve yakım üyesi olmak özelliklerini de barındırmalıdır.
Deneyimli ver bilimci ve veri yöneticileri tipik olarak on yıl üzeri deneyim ve gelişen firma pratikleriyle görevlendiriyorlar. Bu pratikler data temizlemekten çok işlemek ve depolamaya kadar düşünülebilir.

Bugünün dünyasında gerek ilanlarda gerek artan maaş skalasında da görüldüğü gibi oldukça revaçta olan bu meslek şirket içerisinde birçok departmanla entegre bir şekilde çalışıyor.Pazarlama, müşteri başarı-hizmetleri ve operasyon gibi departmantlar bunlara örnek olarak gösterilebilir.
Veri bilimci nasıl olunur? İstatistik, yazılım ve işletme bilgileri edinerek ve bu bazlarda analizler yaparak belli seviyelere gelebiliriz


Kaynak: mastersindatascience

Yorumlar